..............................a jiných materiálů
opajka.blog.cz

Srpen 2017

Šumava

27. srpna 2017 v 17:52
Před časem jsem tu ukázala pozvánku pro vnučku na Šumavu. Tak teď malé ohlédnutí.

Jako každý rok bylo krásně, někdy až moc díky úmornému vedru, přesto jsme si pobyt krásně užili. Navštívená místa jsem vybírala s ohledem na vnučku, jinak už chodíme s mužem na místa stranou těch ,,profláklých" tras plných často bezohledných cyklistů.

Oblíbenou pohádkou naší Majdy jsou Tři bratři Z. Svěráka. Nesměla tedy chybět prohlídka Hoslovického mlýna, kde se pohádka natáčela. Když tam vejdete, připadáte si jako v minulém století. Pokud znáte osud posledních majitelů mlýna je návštěva o to silnějším zážitkem.
Vlčí výběh v Srní - vlci už zdaleka nejsou tak plaší, tak máte šanci je docela dobře vidět.Pěkně je využitý bývalý skokanský můstek na Zadově, který byl upravený na rozhlednu. Nahoru vyšlápnete buď sjezdovkou nebo po silnici od cukrárrny Ella.Procházka po Soumarském rašeliništi nedaleko Lenory. Na konci naučné stezky, která není dlouhá, čeká malá vyhlídková věž. Pěkná byla místa s rozkvetlým suchopýrem.


Synagoga ve Čkyni není tak velká jako třeba v Hartmanicích, ale i ona byla zachráněna z úplných trosek. Za návštěvu opravdu stojí. Moc pěknou mají skříň na tóru.


Prošli jsem i část Medvědí stezky s kamenem údajně posledního zastřeleného medvěda na Šumavě. Hned u parkoviště v Jelení je dolní portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu. Nedaleko je známější horní portál.

větrací šachta

horní portál