..............................a jiných materiálů
opajka.blog.cz

Srpen 2014

Drhání

27. srpna 2014 v 16:34

Letos mám v plánu na kroužku s dětmi drhané šperky, tak jsem musela přes prázdniny něco ,,nacvičit". Hlavně, aby se potom drhání nezměnilo ve zdrhání až to dětem nepůjde....... Plány jsou sice pěkná věc, ale někdy je z nich trochu zklamání.

Šumava

1. srpna 2014 v 22:53
Jednou za čas si musím odpočinout i od tvoření, načerpat další inspiraci, vyčistit si pořádně hlavu. Válení u moře už mě dávno neláká, každý rok za odpočinkem jezdím na Šumavu, kde i letos bylo nádherně.
První den jsme navštívili Borová Lada, a pro mě nejhezčí ze slatí - Chalupskou, křížovou cestu a soví voliéry. Bylo horko a tak i sovy byly schované někde v chládku.Další den jsme vyrazili na Zhůří u Železné Rudy. Místo zvláštní, krásné a……smutné. Tak jako mnoho na Šumavě, kde kdysi žili a pracovali lidé. Jen těžko si dnes představíme, při pohledu na krajinu, že tu kdysi stávali domy, sklárny, mlýny, pily, kostely. Potom nastoupili hlupáci, kterým vadilo to či ono a mnoho šumavských obcí srovnali se zemí za pomoci vojenské techniky a své prapodivné moci.


A přece rostou! Stachy jsou známé tím, že tam rostou hříbky přímo v parku na náměstí. Do bramboračky si je ale nikdo nenakrájí, nesmí se sbírat, každý má cedulku s datem nálezu.
Na místním hřbitově je pochován Josef Klostermann známý pod jménem Sepp Rankl, šumavský obr a silák. Jeho socha ze dřeva je k vidění na Horské Kvildě.Kdo nebyl na Březníku, nebyl na Šumavě, pravil náš kamarád. Tak jsme se tam vydali. Z Modravy na Březník a zpět do Modravy přes Cikánskou slať je to nějakých 15 km. Luzenské údolí s horou Luzný (1373m n. m.), na jejímž vrcholu je tzv. kamenné moře, stojí za vidění. I když jen zdálky, protože čtvrtá nejvyšší hora Bavorského lesa Luzný je už v Německu. To by tak nevadilo, ale přímou cestou údolím na Modrý sloup (2 km) se tam nesmí a obcházet úbočím hory Špičník znamená dalších čtyři a půl kilometru navíc ne moc pěknou cestou. Zpět do Modravy přes ,,Cikánku" nesmí jezdit kola, a to je pro pěší turistiku velké plus. Kdo si chce projít Šumavu pěkně po svých ví o čem mluvím.
Tak zase za rok……….