..............................a jiných materiálů
opajka.blog.cz

Květen 2012

Gloriosa

31. května 2012 v 21:24

Tuhle kytku jsem moc chtěla a dlouho jsem na ni neměla štěstí. Vždy jsem v Obi narazila na vykradené prázdné obaly. I tací pěstitelé jsou mezi námi........ Letos v lednu jsem měla štěstí a jednu hlízu jsem si koupila, zasadila, zalévala a včera vykvetla. No radost ohromná.
Jmenuje se gloriosa a pochází z teploučké Afriky. Je to docela šplhavec, dokáže vyrůst do dvou metrů. Kvete tak od května do srpna. Po odkvětu zatáhne a v klidu a chladnu zimuje. Ten zimní odpočinek potřebuje k tomu, aby zase příští rok vykvetla. Nacháme ji tedy v suchu a chladnu, na jaře vyjmeme ze starého substrátu, dáme do nového s převahou rašeliny, zaléváme, hnojíme. A vše začne nanovo. Má ráda letnění, ale spíše v polostínu.

Trochu parády

17. května 2012 v 10:09
Na co vždycky děti spolehlivě dostanu je uzlování. Ohromně je to baví, někdy se z počátku vztekají, že jim práce nejde, když ale pochopí, jak jednotlivé uzlíky vázat, nechtějí odejít domů dokud není náramek hotový. Vypadá to složitě, ale je to opravdu jednoduché. A paráda je slečny za pár kaček!

Enkaustika

15. května 2012 v 21:29
Malování horkým voskem nás na kroužku dlouho lákalo. Není to vůbec těžké. Nejdřív jsme trochu cvičili, první dílka, pravda, nebyla moc ke koukání, ale tohle už se dětem dost povedlo. A je to dobrá zábava. Pro začátek si vystačíte se starou obyčejnou žehličkou a voskovkami. Ale musí to být KOH-I-NOOR. Papír použijte ze starého kalendáře.


Příprava na výstavu

15. května 2012 v 21:06
Bllíží se pomalu konec školního roku a s ním i naše výstava, kterou uspořádáme z výrobků našich dětí. Něco dělaly samy, někde byla zapotřebí pomoc dospěláků. Důležitější než samotný výrobek je proces tvoření, společná práce, nad kterou se více poznáváme, hodně se naučíme a zažijeme spoustu legrace. Tady je malá ochutnávka, kombinace origami (skládaly děti) a quillingu ( práce mojí maličkosti).

Pro někoho divné.....

12. května 2012 v 20:34
Jako většina pěstitelů orchidejí i já jsem před léty začínala s Phalaenopsisy. Do toho přibylo nějaké to Paphiopedilum (pantoflík) a tyhle kytky mi dlouho připadaly opravdu hodně divné, zavrhované a opovrhované, protože v žádném případě já si tyhle ,,ufo" kytky v životě nepořídím.......Jak se říká, nikdy neříkej nikdy, uběhlo pár let a už mi sedí na parapetu a já jsem z ní naprosto unešená. Rozkvétá už druhý květ, je krásně zbarvená a hlavně - je malá. Na rozdíl od rozložitých můrovců. S rostoucí sbírkou se vede místa zmenšují i rostliny.