..............................a jiných materiálů
opajka.blog.cz

Květen 2010

Není odpad jako odpad, aneb domácí recyklace

16. května 2010 v 18:44
Mám odjakživa ráda techniky, při kterých se využívá odpadový materiál. Pochází to z dávných dob, kdy ,,nic nebylo" a my, tvořivci, jsme si museli poradit s tím co bylo po ruce. A nějak mi to zůstalo. Dnes už mi celá moje rodina a všichni známí snášejí všelijaké věcičky se slovy ,,to by se ti mohlo hodit"  a já potom vymýšlím na co to použiju. Někdy si to musím zakázat, protože zavalená odpadovým materiálem být opravdu nechci, jenže - co když se to bude hodit, že? Aneb, jak říká náš rodinný přítel, ,,vyhodit se má jen ho....".
Pletení z papíru je technika, která mě chytla asi nejvíc. Využiji staré noviny, nějaký zajímavý papír na dno(tentokrát dodal kolega mé dcery-jakýsi krepový papír, ale silnější), kus kartonu, dřevěné korálky ze starých autopotahů od přátel, vlastně vše odpad a už můžete motat. Aneb, jak pravil můj muž -je to neuvěřitelný, když to vidím na hromadě, tak bych do toho kop, a dá se z toho udělat ,,tohle"........   
                                                                     

Kam na houby

16. května 2010 v 18:20
Někdo chodí na houby do lesa, já na zahradu. Letos nám pod okny v předzahrádce mezi kačírkem vyrazil smrž obecný a ve skleníku žampiony. No, byť obě houby jedlé, požít bych se je neodvážila....               
                                            

4. kurzík pletení z papíru

14. května 2010 v 10:05
Tak jsem tady poslední dobou prezentovala jen samou květenu a už je na čase věnovat se tvoření z papíru. Takže - měli jsme už 4. kurzík papírového pletení a tentokrát jsme se věnovali jednoduché základní plátnové vazbě a dvoubarevné uzavírce. Ukázala jsem děvčatům, pardon, také jednomu chlapci(!), jak já barvím ruličky (kuk do galerie, třeba to někomu pomůže, já barvila ze začátku jednu po druhé štětcem......), které už v pohodě všichni zvládají umotat. 

                                          

Tea bag folding

11. května 2010 v 9:48
Skládáte z čajových sáčků přáníčka a máte jich nedostatek nebo se vám nehodí dekor? Na netu jsou ke stažení a vytištění archy nejrůznějších vzorů a barev. Můžete si nastavit i požadovanou velikost motivu. Barva do tiskárny sice není zadarmo jako čajové sáčky, ale vyzkoušet jsem to musela......(foto galerie - tvoření s dětmi). 


                                                                         
                                                                   

Právě kvete Gloxínie

11. května 2010 v 9:39
Sinningia (Gloxínie)
Gloxínie pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, především z Brazílie. Způsobem pěstování i způsobem růstu se podobají fialkám.
Vyhovuje jim světlé místo (klidně severní okno), pokojová teplota 18 - 20°C. Zálivka do podmisky, jednou týdně přihnojím hnojivem na pokojovky. Po odkvětu listy odumírají ( ne vždy), v tomto okamžiku zastavte zálivku a rostlinu přemístěte na chladné nebo i temné místo s min. teplotou 10°C. Na jaře postupně obnovte zálivku. Hnojí se každý týden hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny. Gloxínie množím s úspěchem listovými řízky.

                                                   

Je to paráda

5. května 2010 v 18:59
Streptocarpus (česky tořivka nebo také krutiplod) je příbuzná velmi často pěstovaných afrických fialek. Kromě streptocarpů patří do této čeledi i další, velmi oblíbené, pokojové květiny - gloxínie. Pochází z Jižní Afriky a Madagaskaru, kde často rostou na skalnatých svazích nebo útesech. Jako trvalky kvetou prakticky po celý rok. U nás jsou nejčastěji pěstované v barvě modré, fialové, bílé a růžové, ale existuje i celá řada jiného zabarvení květů. Moje dvě tořivky takhle nádherně vykvetli letos na jaře.                                                                                              

Kusudama

5. května 2010 v 10:51
Mám ráda techniky, při kterých vytvoříte z odpadového materiálu něco nového. A skládání origami, kusudama nebo kirigami mezi ně patří. Hezky si u nich odpočinete a stačí málo, jen kousek papíru, klidně i zbytky, a skládat můžete kdekoliv. Origamisti se asi budou chytat za hlavu, a namítnou, že se správně skládá z originál japonského oboustranného papíru, ale nám postačí i zbytky obyčejného, barevného. A trochu trpělivosti a můžete si kouli kusudama pověsit, jen tak pro radost, kamkoliv. Hlavně dětem se moc líbí. (další foto v galerii)                                                                                                                                 

Další kurz

4. května 2010 v 9:18
Na třetím kurzu pletení z papíru jsme dokončili misku a udělali jednoduchou uzavírku. Zatím jsme pletli jen z nebarvených ruliček opletkem dvěma, zelené ruličky byly zbytky, aby to neměli tak jednotvárné. Pletení všem šlo, na první výrobek to vůbec nebylo špatné. Dodnes lituji, že jsem své první výtvory strčila do kotle, to by se děvčata a chlapci pokochali! A přestali by naříkat, že jim to nejde a jak to mají ,,hrozné". No, a teď ještě nalakovat, a je opravdu hotovo.